Nem jelenik meg az AdWords hirdetés

augusztus 12, 2008

Miért nem láthatóak a Google AdWords hirdetései a megadott kulcsszóra keresve?

Keresőhirdetéseket megrendelő ügyfelek gyakran teszik fel a kérdést, hogy miért nem jelenik meg egy általuk fontosnak tartott kulcsszóra keresés után hirdetésük? Erre a kérdésre többféle válasz is lehet: lehet, hogy egy adminisztrációs vagy pénzügyi jellegű probléma okozza mindezt, de az is elképzelhető, hogy egyes kampánybeállítások miatt nem látható az oldal, sőt előfordulhat, hogy minden rendben van, és nem is kellene látszania a hirdetésnek erre a kulcsszóra.

Mikor jelenik meg egy AdWords hirdetés?

A választ egyetlen mondatba sűrítve: Egy Google AdWords hirdetés akkor jelenik meg a Google kereső felületén, ha egyrészt mi beállítottuk, hogy megjelenjen, másrészt pedig a Google rendszere úgy értékeli, hogy a hirdetésünk megjelenítésével hatékonyan válthatja pénzre a keresőt használó emberek figyelmét.

„Láthatatlan” hirdetések normál üzletmenet esetén

Az esetek nagy hányadában a tény, hogy hirdetésünk nem látható egy általunk fontosnak tartott kulcsszóra rákeresve, az pusztán a [Keresőhirdetési kampányok optimalizálása]‘nak tudható be: egyszerűen az adott kulcsszó által a többi kulcsszóhoz vagy hirdetési lehetőséghez képest sokkal drágábban tudunk egy látogatót (ideális esetben ügyfelet) szerezni, és egyszerűen az optimális kampánybeállítások miatt láthatatlan a kérdéses kulcsszó. Mindez dióhéjban azt jelenti, hogyha tízezer forintot tervezünk elkölteni naponta, akkor ha minden nap el tudjuk költeni ezt a keretet, akkor csökkentjük a licitet (a kattintásokért adott összeget), ha azonban nem tudjuk csak egy részét elkölteni a költségvetésnek, akkor növeljük a liciteket.

Az ügyfelek által fontosnak tartott kulcsszavakat ugyanis általában a konkurencia is fontosnak tartja, ezért ezekre a kulcsszavakra több pénzt kell fizessünk egy esetleges kattintásért, mint számos, ügyfélorientált megközelítés segítségével pontosan célzott kampányainkhoz ötletesen kiválasztott kulcsszóra.

Mivel lényeg úgysem az, hogy hol jelenik meg a hirdetés, hanem az, hogy hány látogatót (vagy ügyfelet) tudunk szerezni egy adott költségkeret elköltésével, ezért ha a kérdéses kulcsszó esetén többet kellene fizetnünk, mint a kampány átlaga, akkor látható, hogy nem érdemes hirdetni az adott kulcsszóra.

Az AdWords segítségével nemcsak a Google kereső oldalain hirdethetünk, hanem egyéb weboldalakon is, melyek az AdSense hirdetési rendszere segítségével jelenítenek meg reklámokat. Ez az úgynevezett tartalmi hálózat általában olcsóbb hirdetési lehetőséget biztosít, így gyakran előfordul, hogy a Google kereső találati oldalain hirdetéseink egyáltalán nem jelennek meg, csak a tartalmi hálózatban, mert az összes pénzünket el tudjuk költeni az olcsóbb hirdetési csatornán, és ezért nincs szükség a drágább, keresőoldalon való hirdetésre.

Felmerülhet sokakban, hogy a fontos és népszerű kulcsszavakra mégiscsak „értékesebb” látogatók jönnek. Mindebben van igazság, azonban érdemes megfontolni, hogy amennyiben nem működik kampányainkhoz kapcsolódóan [Konverziókövetés], akkor ez csak egy adatokkal alá nem támasztott sejtés (előítélet) marad, amennyiben pedig van konverziókövetésünk, akkor pedig a konverziók száma alapján optimalizálva a kampányköltést továbbra is előfordulhat, hogy bár nagyobb mértékben válnak ügyfeleinkké a fontos/népszerű kulcsszavak révén érkező látogatók, azonban továbbra is aránytalanul drágább rájuk a hirdetés, ezért az egy konverzióra eső költség nagyobb lesz, mint a kevésbé fontos kulcsszavak esetén.

Látható, hogy a Keresőoptimalizálás során túlzásba vitt Kulcsszóra optimalizáláshoz hasonlóan a keresőhirdetések esetén sem az a lényeg, hogy mely kulcsszavakra látható oldalunk, hanem pusztán az eredmény: hány látogató jött, és ez mekkora költséget jelentett.

Problémák felderítése

A továbbiakban néhány lehetséges problémaforrás kerül felsorolásra, olyan estetek, amikor nem a normál üzletmenet részeként nem jelenik meg a hirdetés egy adott kulcsszóra.

Hirdetések megjelenése és a beállítások

Mivel megadhatjuk, hogy honnan érkező, milyen nyelvi beállításokkal rendelkező látogatóknak, mikor jelenítse meg a Google AdWords rendszere a hirdetéseket, ezért elképzelhető, hogy olyan helyről, olyan nyelvű Google oldalon vagy olyan időben próbáltuk ellenőrizni a hirdetéseket, amely beállítások esetén nem is kellene megjelennie a hirdetésnek.

Ha tehát például Budapest 50 kilométeres körzetére szűkítettük a kampányokat úgy, hogy csak este hat óra után jelenjen meg a vélhetőleg magyar nyelvű felhasználóknak, akkor nem fogjuk látni a hirdetéseket se Békéscsabáról, se napközben, sem pedig angol nyelvű Google felületet használva. (A látogatók földrajzi helyét a látogatók gépeinek IP címei alapján próbálják beazonosítani, ez pedig nem feltétlenül alkalmas minden esetben a pontos helymeghatározásra, ezért előfordulhat egy ennyire szűkített kampány esetén, hogy esetleg Pesten keresve sem találunk rá hirdetésünkre.)

Hirdetéseinkkel kapcsolatos probléma

A hirdetések láthatatlanságát okozhatja még néhány adminisztrációs jellegű probléma, de ezekről a rendszer az AdWords fiókban megadott e-mail címre értesítést küld.

  • előfordulhat, hogy a hirdetési szabályzat be nem tartása miatt inaktiválják a szabálytalan módon megírt hirdetéseket
  • megeshet az is, hogy az AdWords számlánk kiegyenlítésére szolgáló bankkártyánkkal aznap már annyit vásároltunk, hogy a Google már nem tudja a kártyalimit miatt leemelni a kérdéses összeget: ekkor leáll az összes kampányunk, de a rendszer a következő nap újra próbálkozik.
  • nem kifejezetten probléma, de a számlákkal kapcsolatos technikai részletkérdés az, hogy nem feltétlenül azonnal jelenik meg egy hirdetés, miután létrehoztunk egy új kampányt, hanem olykor csak bizonyos idő elteltével.

Költségvetés és a hirdetés láthatósága

Hogy miért nem jelenik meg hirdetésünk, az lehet pénzügyi természetű is:

  • lehet, hogy hirdetési kampányunk kifutott már az aznapi költségkeretből
  • elképzelhető, hogy az erősebb konkurencia, vagy reklámkampányaink gyenge teljesítménye miatt időközben megnövekedett a minimum licit, ami már nagyobb összeget jelent az általunk korábban beállítottnál.

Egyéb lehetséges indokok (és spekulációk!)

Előfordulhatnak olyan esetek, amikor gyaníthatóan nem áll fel semmilyen probléma, és a beállításaink is mind megfelelőek, elégségesek ahhoz, hogy megjelenjen a hirdetés. Ez utóbbi esetben olykor csak spekulációra lehet hagyatkozni:

  • az AdWords rendszere rendkívül összetett, és nem biztos, hogy szeretnék kiismerhetővé tenni üzemeltetői, ezért lehet, hogy olykor „csak úgy” nem jelenik meg egy hirdetés esetenként.
  • előfordulhat továbbá, hogy a rendszer úgy ítéli meg, hogy fölöslegesen pazarolná a a felhasználók figyelmét egy adott hirdetésre, mert — végletekig leegyszerűsítve — a mai adag, reklámokra fordítandó figyelmet sokkal jövedelmezőbb reklámokkal is pénzre tudná váltani. Lehet, hogy miközben a többi Google szolgáltatás használata során a Google tudomására jutott adatok alapján csak a mi esetünkben gondolja a rendszer gazdaságtalannak egy hirdetés adott kulcsszóra történő megjelenítését, de lehet az is, hogy valamely egyéb módszer alapján az összes látogató esetén úgy ítéli meg, hogy haszontalan lenne kijelezni egy adott hirdetést.

A „Nem jelenik meg az AdWords hirdetés” című bejegyzést 2008. 08. 12. napján publikáltam, az azóta már bezárt webni.innen.hu oldalon. Ezt az írást és az innen hivatkozott régi tartalmakat a Webni! Archívum oldalán gyűjtöttem össze. Mivel az utolsó módosítás dátuma: 2008. 09. 02., ezért az itt olvasható információk már részben vagy teljes egészében elavultak lehetnek.

Archivált hozzászólások

Egyéb indokok

2008. 08. 13. 07:12 · Névtelen hozzászóló →

Az „Egyéb lehetséges indokok” között szereplő első magyarázat a normál találati listára is igaz lehet. A keresőoptimalizáló webmestereket remekül el lehet bizonytalanítani bizonyos mértékű véletlenszerűség, ok nélküli helyezés-ingadozás, sőt a relevanciát nem vészes mértékben rontó logikátlanság tudatos rendszerbe építésével.

Egy random elemek nélküli, állandó ok-okozati összefüggések szerint működő keresőoldalt végső soron „ki lehetne vallatni” kitartó, tudományos alaposságú kisérletezéssel.

1 kampány

2008. 08. 20. 11:48 · Névtelen hozzászóló →

Hello!A fennt leírtak alapján teljesen elcsüggedtem.Pár nap múlva(remélem), amikor kész lesz az új oldalam, a reklámozást az AdWords segítségével szeretném összehozni, és mivel nem tudom, mert ez lesz az első ilyen jellegú kampányom, mennyi látogatóra számíthatok, akik regisztrálni is fognak, utána pedig vásárolni(StockPhoto), mennyi az az összeg amivel érdemes elkezdeni?Mivel még a budget kicsi, ezért kb. 50dollárban gondolkozom?Tisztelettel Lóránt

re: 1 kampány

2008. 08. 20. 13:52 · Névtelen hozzászóló →

50 dollárból 100-300 látogatót tudsz szerezni. Ha 1 százalékos konverziós rátát nézünk, akkor ebből 1-10 regisztrálód lehet. Hogy ezt lásd, a legfontosabb, hogy állítsd be konverziókövetést, és a további kampányaidat úgy tervezd meg, hogy most látod, milyen körülmények között, milyen hirdetéscsoportoknál a legjobb a konverzió. De ha még sose volt kampányod, akkor előtte olvasgass nagyon sokat a témában, még úgy is valószínű, hogy ez tanulópénz lesz még. Mert egyszerűen rengeteg dologra kell figyelni: a hirdetés szövegére, a megfelelő (nem is drága, de jól hozó) kulcsszavakra, figyelni a hirdetések eredményességét, gondolkozni, hogy esetleg hírdess tartalmi hálózatba, a landing paget jól kell megszerkeszteni, folyamatosan tesztelni kell, stb. Ha nagyobb összeget szánnál rá, azt javasolnám, hogy inkább egy ügynökséget bízz meg. Szóval azt mondom, hogy ezzel az 50 dollárral azt fogod elérni, hogy nagyjából megtanulod az AdWords működését, másra ne nagyon számíts.

re: 1 kampány

2008. 08. 21. 06:34 · Névtelen hozzászóló →

gondolkozni, hogy esetleg hírdess tartalmi hálózatba

Érdemes kipróbálni, különösen akkor, ha kicsi a költségvetésed. Míg a Google keresőjére nagyjából áll a fentiekben említett látogatószám (100-300 katt / 50 dollár), addig a tartalmi hálózat olcsósága miatt onnan gond nélkül bejöhet akár a tíz-húszszorosa is. Ugyanakkor persze várhatóan a konverzió is jóval alacsonyabb lesz, de ezt csak akkor fogod megtudni, ha kipróbálod.

Másrészt nagyon fontos a negatív kulcsszavak használata, vagyis azt beállítani, hogy mire NE jelenjen meg a hirdetésed. Olyan témában hirdetnél, ami sok embert érdekel, de többségük az ingyenes megoldásokat keresi. Simán elúszhat a kis büdzséd azokra, akik képeket keresnek, de eszük ágában nincs fizetni értük, vagyis lényegében értéktelen látogatók.

Még valami: ha hirdetsz a tartalmi hálózatban, ahhoz szerintem nem ajánlott túlságosan csábító, harsány hirdetésszöveget írni, mert villámgyorsan elmegy a kereted még olcsó kattintások mellett is, ha felkelted a vásárolni nem kívánó, de roppant nagy unalmában mindenre rákattintó iwiwező, webmailezgető irodisták meg tinédzserek figyelmét.

2008. 08. 21. 13:41 · Névtelen hozzászóló →

Köszönöm a tanácsokat, és szerintem megtaláltam a nekemvalót, egyszerű/gazdaságos és jól látható helyen lehet elhelyezni a reklámot…méghozzá Fcaeoobk-on.A probléma csak az, hogy előredefiniált kulcsszavakat szúrhatok be, ellenkező esetben nem lehet folytatni a rendelést!De ez így is OK. $25.00-ért kb. 120,000 felhasználót érint a reklámom… nemtudom, kezdetnek talán ezt.A kampány leforgása után majd jelentem az eredmény!És mégegyszer, köszönöm a segítséget!ÜdvLóránt

JóÖreg…

2008. 08. 31. 14:49 · Névtelen hozzászóló →

Ahogy megígértem…A Fcaeoobk-os hirdetés nem jött össze, ugyanis a számlán(Visa) kell, hogy legyen egy bizonyos összeg, amivel el lehet kezdeni a folyamatot-ez nem volt.Mivel a kártyám nem kredit kártya és 50dollártól nem voltam hajlandó többet rááldozni, így elsőre, ezért az AdWords-ot választottam.Megpróbáltam a lehető legtöbb, de mégsem a témahoz 100%-ban kapcsolódó kulcsszavakat beilleszteni meg is lett az eredménye, 2 aktív nap után kb. 2000 megjelenés és kerek 1 kattintás érkezet, regisztrált felhasználók 0…Jött az ötlet, populáris kulcsszavak(+kulcsszó szűrő), számomra nagy, 1dollár CPC, és íme 2nap után 66000 megjelenés 42 klikkel 25dollár költséggel 2 regisztrált felhasználó és az AdSense-ből befolyt 0,20 pénz!…A leszűrt tanulság, hogy „….-ból nem lehet várat építeni!” és komolyan be kell fektetni, legalább 200pénzt, és még így is keveset mondtam.A shutterstock és egyéb nagy halak a licit szerint 50 dollár cpc-vel és napi kb 2000dollárral hirdet, igaz, mindenhol ott van!Majd elmesélem a következő kampányt is, ha úgydöntök, hogy indítok….Üdv, Lóránt